INFORMACJA DO NAUCZYCIELI, UCZNIÓW I ICH RODZICÓW NA TEMAT PRZYGOTOWANIA SZKOŁY DO CZASOWEGO JEJ FUNKCJONOWANIA W ZWIĄZKU Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁNIEM I ZWALCZANIEM COVID - 19.
W związku z nową sytuacją, obligującą szkoły do kształcenia na odległość, nasza placówka także dostosowała pracę do obowiązujących wymogów. Aby cały proces przebiegał prawidłowo szkoła spełniła wytyczne MEN, które pozwolą uregulować organizację zajęć edukacyjnych. Dotyczyły one głównie:- Sprawdzenia czy posiadamy wzajemny kontakt z nauczycielami-uczniami-rodzicami (zarówno za pośrednictwem Internetu i jak i telefonów).- Nauczyciele przygotowali zdalną realizacje programów nauczania poprzez wykorzystanie np. komunikatorów, grup społecznościowych, poczty elektronicznej, platform edukacyjnych, dziennika elektronicznego. - Nastąpiła analiza możliwości zdalnej realizacji tygodniowego/semestralnego rozkładu zajęć dla poszczególnych klas i oddziałów z uwzględnieniem jego modyfikacji. - Uwzględniono w pracy zdalnej różne potrzeby edukacyjne uczniów, w tym potrzeby uczniów wynikające z ich niepełnosprawności.- Przygotowano możliwości zdalnego monitorowania i oceniania postępów uczniów. Modyfikacja wewnątrzszkolnych systemów oceniania nastąpi po wejściu w życie nowego rozporządzenia.-Poniżej przedstawiamy opracowanie informacje dla nauczycieli, uczniów, ich rodziców o kształceniu na odległość w szkole, z uwzględnieniem higieny pracy uczniów i nauczycieli oraz zasad bezpieczeństwa w sieci*oraz -Informacji dla rodziców o tym: jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu, jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą, a także jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci**.
*Zasady kształcenia na odległość z zachowaniem higieny i bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli oraz bezpieczeństwa w sieci.
Dla porządku zamieszczamy definicję R. Nagórskiego. Według niego „Edukacja na odległość oznacza takie prowadzenie procesu kształcenia, w którym w istotny sposób uwzględnia się znaczący dla tego procesu brak bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem i innymi kształcącymi się – poprzez zastosowanie specyficznej organizacji kształcenia, w której kluczowe znaczenie mają:- specjalnie przygotowane materiały i pomoce dydaktyczne, do wykorzystania w procesie uczenia się,- odmienne niż w tradycyjnym kształceniu szkolnym sposoby komunikowania się ucznia z nauczycielem i monitorowania przez nauczyciela procesu uczenia się, a także inne sposoby kontaktowania uczących się między sobą,- jak również odpowiednia obsługa tego kształcenia i administrowanie nim.”
Zasady pracy nauczyciela regulują przepisy prawne. Dodatkowo w sytuacji obecnej czyli pracy zdalnej ważne jest okazanie wzajemnego szacunku, życzliwości i przestrzegania ustalonych form i godzin kontaktów z nauczycielami. Uporządkuje to i usprawni pracę między całym zespołem nauczającym oraz uczniami.
Choć nowy sposób uczenia się odbywa się elastycznie, w dogodnym miejscu, czasie i tempie to istnieje obawa co do umiejętności samodzielnego uczenia się. Wymaga również od naszych uczniów ogromnej samodyscypliny. Łatwiej będzie uzyskać pozytywne efekty nauczania jeśli spełnimy uniwersalne wytyczne co do higienicznego trybu życia. Uczenie się jest pracą związaną ze znacznym wysiłkiem umysłowym i powoduje zmęczenie. Dlatego uczeń powinien pracować w odpowiednich warunkach. Ważna jest odpowiednia pozycja ciała, musi mieć właściwie oświetlone miejsce pracy. Silne i szybkie zmęczenie powodują również czynniki rozpraszające uwagę, czyli hałas, brak świeżego powietrza, zbyt wysoka lub niska temperatura itp. Niewłaściwa pozycja ciała przy uczeniu się, korzystaniu z komputera, oglądaniu TV jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci. Prowadzi ona najczęściej do wad postawy.
Uczeń powinien:-spać ponad 9 godzin np.21.30 – 7.00- przed snem przewietrzyć sypialnię- nie zapominać o porannej gimnastyce- spożywać regularne i zbilansowane posiłki nie zapominając o śniadaniu- zachować codzienne wymogi higieny osobistej, nie zapominając o myciu zębów- odpoczywać po wykonanej pracy, ale nie przy komputerze tylko poprzez aktywną zabawę- pomagać w wykonywaniu obowiązków domowych- pamiętać o swoich zwierzętach (obecnie spacery tylko w obecności rodzica, chyba, że mają własne podwórko)- nauka po 21 nie przynosi dobrych efektów- nie bądźcie telemaniakami i rozsądnie korzystajcie z komputera (teraz jest to szczególnie ważne).
Zasady bezpieczeństwa w Internecie dla uczniów- Nie podawaj niepotrzebnych danych na portalach społecznościowych np. Facebooku.- Nie wrzucaj prowokujących zdjęć na swój profil w Internecie.- Zabezpiecz swój profil tak, aby tylko znajomi mogli oglądać Twoje posty i zdjęcia.- Stosuj bezpieczne hasła, czyli takie które: zawierają małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne (takie jak @, !), są odpowiednio długie np. 8-znakowe, nie zawierają powszechnie używanych słów.- Korzystaj z trybu incognito przeglądarek Internetowych na komputerach, dostępnych publicznie np. w szkole.- Czytaj uważnie wszelkie komunikaty i odpowiadaj na nie świadomie.- Wpisuj uważnie adresy stron Internetowych. Każda najdrobniejsza pomyłka w adresie strony może Cię przekierować na fałszywą stronę z niebezpiecznym oprogramowaniem.- Uważaj na tzw. phishing, czyli strony, które próbują wyłudzić od Ciebie informacje. Nigdy nie podawaj bez potrzeby swoich danych.- Ignoruj wiadomości typu „Wygrałeś tablet!” – coś co brzmi zbyt dobrze, nie jest prawdą!- Nie wchodź na nieznane i podejrzane strony Internetowe.- Stosuj oprogramowanie antywirusowe np. Kaspersky Antywirus, Norton Security.- Pozostaw włączoną zaporę sieciową oraz program Defender w systemie Windows.- Aktualizuj system operacyjny i programy.- Wykonuj kopie zapasowe ważnych danych np. na pamięci pendrive.Uwaga! Wykorzystuj do nauki tylko strony polecane przez nauczycieli i komunikuj się z nimi według zasad określonych przez danego nauczyciela. Nie kopiuj zadań od innych. Teraz masz mnóstwo czasu na samodzielną pracę.
**Jak organizować dzieciom warunki do pracy w domu. Motywować i wspierać dzieci do systematycznej nauki oraz dbać o ich bezpieczeństwo w Internecie
Każde dziecko jest inne i inne metody będą się sprawdzać przy wspieraniu jego motywacji do nauki.Jest kilka uniwersalnych kroków, które możecie jako rodzice wprowadzić w życie waszej pociechy:- dobra organizacja czasu nauki, przyda się tu stabilny harmonogram i dbałość o czas tylko dla siebie- pomóżmy dziecku zabrać się do lekcji, najlepiej będzie aby robiło to o stałej porze- miejsce do lekcji musi być ciche, gdzie będzie można się skoncentrować i nic nie będzie rozpraszało- w tle nie może być włączony telewizor- odrabianie lekcji warto rozpocząć od najtrudniejszego zadania, kiedy jest się jeszcze wypoczętym- wskazane jest również dzielenie dziecku materiału na mniejsze partie z zachowaniem przerw- przeciętnie dziecko z klasy pierwszej jest się w stanie skupić 15 minut a uczeń klasy trzeciej 30 minut- przerwy należy robić też wtedy gdy dziecko ma problemy z koncentracją uwagi i jest zmęczone- ważna jest systematyczność- zdarza się, że dziecko nie wie jak zabrać się do zadania, postarajcie się spokojnie mu je wytłumaczyć- nie wyręczajcie dziecka w pracy- podkreślajcie znaczenie nauki w życiu człowieka- doceniajcie pracę i samodzielność swojego dziecka- stosujcie pochwały i wzmocnienia, podkreślajcie sukcesy zamiast braków
Podsumowując- Pamiętajmy, nawet najlepsze metody i najbardziej usilne prośby mogą zawieść, jeśli sami nie będziemy dawali dziecku przykładu własnym postępowaniem. To od nas dorosłych zależy, czy nauczy się ono systematycznej pracy i obowiązkowości. Wiele dzieci ma trudności z motywacją do nauki, bo zamiast wykonywać zadania szkolne wolałoby robić coś zupełnie innego. Rodzice powinni dostarczyć motywacji i stwarzać odpowiednie warunki do nauki. Zacząć należy od uświadomienia dzieciom, że zdaniem rodziców, szkoła i postępy w nauce są czymś bardzo ważnym. Choć wiele dzieci zajmuje buntowniczą postawę, tak naprawdę liczą się z opinią rodziców i chcą ich zadowolić. Jeżeli rodzice mówią, że nauka jest ważna, to dzieci również tak uważają. Jeśli natomiast wyrażają się lekceważąco o szkole i nauczycielach, to nie powinno ich zaskoczyć, że dzieci będą powtarzać to samo.
Teraz Wasze dzieci spędzają więcej czasu przy różnego rodzaju komunikatorach. Zadbajcie o to by praca przy komputerze czy też tablecie była nie tylko pożyteczna ale również bezpieczna. Nie zapominajmy więc o podstawowych zasadach takich jak:- plecy dziecka powinny być wyprostowane i przylegać do oparcia krzesła;- przedramiona ugięte pod kątem zbliżonym do kąta prostego, powinny opierać się o brzeg biurka;- dłonie powinny być prawidłowo ułożone na klawiaturze;- wzrok użytkownika komputera powinien być skierowany na wprost, a odległość twarzy od monitora to od 40 do 80 cm (w zależności od wielkości monitora);- monitor powinien być odchylony nieznacznie do tyłu
Bezpieczeństwo dzieci w Internecie- Używaj narzędzi kontroli rodzicielskiej- Naucz dziecko, aby nie ujawniało w sieci informacji mogących je zidentyfikować- Prowadź otwarty dialog, odpowiadając dziecku na nurtujące go pytania- Ustal warunki korzystania z Internetu- Bądź dobrym przykładem - Natychmiast zgłaszaj przypadki stalkingu i cyberprzemocy