HARMONOGRAM REKRUTACJI DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH -->Harmonogram_rekrutacji_do_szkol_ponadpodstawowych_na_rok_szkolny_2024_2025.pdf
Progi punktowe i inne tajemnice rekrutacji do szkół ponadpodstawowych
Uczniowie klas ósmych po zakończonych egzaminach wejdą w kolejną fazę – ruszy rekrutacja do szkół średnich. Hasła takie jak “progi punktowe” czy “ranking liceów” są wówczas jakby częściej wpisywane w wyszukiwarkę. Co trzeba wiedzieć?
Czy progi punktowe istnieją?
Progi punktowe NIE są ustalane przez szkołę średnią. Nie są też magiczną liczbą, która W TYM ROKU gwarantuje, że dostaniesz się do danej klasy. Tak w sumie, to progi punktowe na dany rok po prostu nie istnieją.
Próg punktowy to wynik ostatniej osoby, która W ZESZŁYM ROKU dostała się do danej klasy. Znajomość progów pomaga w wyczuciu, które szkoły są dla Ciebie bardziej lub mniej dostępne, ale nie należy przywiązywać do nich nadmiernej uwagi. Jeśli egzamin jest trudniejszy, progi się obniżają. Jeśli jest łatwy, idą do góry.
Jak obliczyć swoje punkty w postępowaniu rekrutacyjnym?
W trakcie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych co do zasady można zdobyć maksymalnie 200 punktów.
Wspomniane maksymalne 200 punktów dzieli się na dwie części:
- 100 punktów można uzyskać za oceny i osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
- 100 punktów można uzyskać za wynik z egzaminu ósmoklasisty.
Punkty związane ze świadectwem ukończenia szkoły podstawowej
Punkty dotyczące świadectwa (maksymalnie 100 punktów) nalicza się za:
- Ocenę z języka polskiego – maksymalnie 18 punktów (w przypadku oceny celującej).
- Ocenę z matematyki – maksymalnie 18 punktów (w przypadku oceny celującej).
- Ocenę z pierwszego z dwóch przedmiotów wskazanych przez szkołę jako punktowane w rekrutacji do danego oddziału – maksymalnie 18 punktów (w przypadku oceny celującej).
- Ocenę z drugiego z dwóch przedmiotów wskazanych przez szkołę jako punktowane w rekrutacji do danego oddziału – maksymalnie 18 punktów (w przypadku oceny celującej).
- Fakt posiadania świadectwa ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem, potocznie zwanego świadectwem z biało - czerwonym paskiem – 7 punktów.
- Posiadanie osiągnięć dodatkowych w postaci aktywności na rzecz innych ludzi (np. wolontariat) – 3 punkty.
- Inne szczególne osiągnięcia – maksymalnie 18 punktów.
W tej części punktacji warto zwrócić uwagę na dwa zagadnienia.
Po pierwsze dwa przedmioty punktowane określane przez szkołę. Te przedmioty szkoła wyznacza niezależnie dla każdego oddziału, co oznacza, że ubiegając się o przyjęcie do kilku oddziałów, nawet w jednej szkole, możemy mieć przyznaną różną liczbę punktów rekrutacyjnych (inną w każdym z oddziałów). Poza tym szkoły różnorodnie określają, jaki przedmiot jest brany pod uwagę przy punktacji. Zachęcam zatem do zapoznania się szczegółowo z zasadami punktacji w szkołach i oddziałach, do których kandydujecie – to bardzo ważne, żeby mieć świadomość, na ile punktów i z jakiego przedmiotu można liczyć.
Drugim ważnym zagadnieniem związanym z punktacją dotyczącą świadectwa są osiągnięcia dodatkowe. W tej kwestii należy wiedzieć i pamiętać, że:
- w procesie rekrutacji mogą być brane pod uwagę (czyli przeliczane na punkty) wyłącznie osiągnięcia wpisane na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Jeżeli zatem osiągnięcie nie jest wpisane na świadectwie, to – bez względu na to, jakie jest to osiągnięcie – nie jest brane pod uwagę przy punktacji. To bardzo ważne – pamiętajcie o tym!
- szkolne komisje rekrutacyjne nie mają dowolności w przyznawaniu punktów za osiągnięcia dodatkowe. Listy osiągnięć (bądź kategorii tych osiągnięć), które są brane pod uwagę przy punktacji i za które szkolna komisja może przyznać punkty określają Kuratorzy Oświaty danego województwa. Sprawdźcie zatem koniecznie tę listę na stronie Kuratorium Oświaty województwa, w którym znajdują się szkoły, do których kandydujecie.
Punkty za egzamin
Jak zostało wspomniane wcześniej, świadectwo może zapewnić maksymalnie 100 punktów. Drugie 100 punktów można zdobyć za wyniki egzaminu. Osiągnięty na egzaminie wynik przedstawiony w procentach z:
1) języka polskiego – mnoży się przez 0,35; 100% razy 0,35 = 35 punktów,
2) matematyki – mnoży się przez 0,35; 100% razy 0,35 = 35 punktów,
3) języka obcego nowożytnego – mnoży się przez 0,3; 100% razy 0,3 = 30 punktów.
Jeśli uczeń otrzymałby z każdej części egzaminu wynik 100 proc., wówczas zyskałby 100 punktów w rekrutacji.
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych – ważne informacje i terminy
Mazowieckie Kuratorium Oświaty opublikowało tegoroczny harmonogram rekrutacji do liceów, techników i szkół branżowych - ZARZĄDZENIE NR 6 MAZOWIECKIEGO KURATORA OŚWIATY z dnia 29 stycznia 2024 r. w sprawie ustalenia terminów rekrutacji do klas pierwszych publicznych szkół ponadpodstawowych, branżowych szkół II stopnia, szkół policealnych i szkół dla dorosłych na rok szkolny 2024/2025.
Szczegółowy terminarz postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, a także terminy składania dokumentów do klas pierwszych publicznych szkół ponadpodstawowych znajduje się w Załączniku Nr 1 do zarządzenia Nr 6 Mazowieckiego Kuratora Oświaty z dnia 29 stycznia 2024 r.
JAK OBLICZYĆ PUNKTY ZA OCENY I OSIĄGNIĘCIA ZE ŚWIADECTWA I Z EGZAMINU - Zasady rekrutacji do szkół ponadpodstawowych reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz.U.2022.2431).
https://www.kuratorium.waw.pl/pl/rodzice-i-uczniowie/rekrutacja-do-szkol/zasady-rekrutacji/17855,Rozporzadzenie-w-sprawie-rekrutacji-do-szkol-ponadpodstawowych.html
HARMONOGRAM POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO
INFORMATOR 2023/2024
BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Wszystkie aktualne informacje znajdują się na stronie internetowej:
Rekrutacja - Edukacja (um.warszawa.pl)