Żołnierskie jasełka
„Żołnierskie jasełka”
"Bożego Narodzenia ta noc jest na nas święta, niech idą w zapomnienia niewoli gnuśne pęta" - fragmentem wiersza Stanisława Wyspiańskiego uczniowie Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Serocku rozpoczęli występ z okazji Świąt Bożego Narodzenia pod oryginalnym tytułem „Żołnierskie jasełka”.
Niewątpliwie inspiracją do tego wyjątkowego przedstawienia był piękny i niezwykle wzruszający jubileusz, czyli 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
W tym radosnym, świątecznym czasie, mając w pamięci burzliwą historię naszego kraju, uczniowie pragnęli przypomnieć, że nasze polskie wigilie nie zawsze były pełne szczęścia
i spokoju. Bywały bowiem wigilie pełne smutku, bojaźni i trwogi; wigilie powstańców, zesłańców, Sybiraków; wigilie w łagrach, obozach zagłady, aresztach i stalinowskich więzieniach.Artyści w magiczny sposób przenieśli nas w czasie – wraz z grupą partyzantów znaleźliśmy się na leśnej, zimowej polanie, by tam - zupełnie nietypowo - spędzać ten najpiękniejszy wieczór roku. Zamiast przystrojonej choinki - gałązka świerku, zamiast białego opłatka - czarny chleb, nie było kolęd, lecz pełne wzruszeń wspomnienia dawnych świąt, które spędzali jeszcze w gronie najbliższych. „Do wolnej Polski powrócić daj nam Panie" - szeptali żołnierze składając sobie świąteczne życzenia.
Tuż obok druga przestrzeń - dom, a w nim opuszczone kobiety, które ocierały łzy i z trudem łamały się opłatkiem, tęskniąc za swoimi ukochanymi mężami, ojcami, braćmi. Namiastką ich obecności były dawne fotografie oraz pożółkłe listy.
Uczniowie pięknie podkreślili, że takie wigilie wielokrotnie były udziałem naszych przodków. I choć tak wiele zmieniło się od tamtych czasów to jednak zostało coś, co uparło się upływowi czasu - Boże Narodzenie, które nieustannie wypełnia nasze serca pragnieniami: miłości, bliskości i wolności. Ale nigdy, nawet w największym smutku nie zabrakło wiary w wolność i zwycięstwo dobra i miłości, które przynosi ze sobą Boże Dziecię.
Scenariusz przedstawienia napisała polonistka Wioletta Chmielewska. We wszystkich działaniach uczestniczył i pomagał pan Marek Gorczyński, zaś oprawę muzyczną przygotowała pani Aneta Nasalska wraz ze swoim chórem. Gościem specjalnym był pan Mateusz Klik, który zachwycił wszystkich swą grą na gitarze.
Warto wymienić tych młodych, jakże zdolnych aktorów:
Żołnierze:
Gustaw Klyszcz, kl. 3 b, gim.,
Karol Szachna, kl. 8 a,
Albert Taperek, kl. 8 a,
Michał Jeż, kl. 8 a.
Kobiety:
Klaudia Kułakowska, kl. 8 c,
Zofia Szachna, kl. 8 a,
Patrycja Grabowska, kl. 8a,
Maja Sajnóg, kl. 8a.
Aniołek:
Roksana Markowska, kl. 5 d.
Prowadzący:
Jakub Cielenkiewicz, kl. 8a,
Klaudia Kułakowska, kl. 8c.
Szczególne podziękowania dla uczniów biorących udział w występie składa pani Wioletta Chmielewska, która twierdzi, że jest bardzo dumna ze swoich artystów.