• Bezpłatne podręczniki w wersji elektronicznej

          • Bezpłatne podręczniki w wersji elektronicznej

            Wydawcy edukacyjni zrzeszeni w Polskiej Izbie Książki zdecydowali o udostępnienia jak największej liczby elektronicznych wersji podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego.

             Poza elektroniczną wersją podręczników wydawcy udostępnili również inne materiały i narzędzia dydaktyczne.

            Podręczniki udostępnione przez wydawców:

            • są dopuszczone do użytku szkolnego,
            • umożliwiają realizację edukacji online podczas zawieszenia zajęć w szkołach, 
            • zawierają treści, które w pełni realizują podstawę programową, 
            • nie zawierają treści niedozwolonych i niebezpiecznych. 

            Wszystkie materiały dydaktyczne w wersji elektronicznej można znaleźć na stronach wydawców.

            Więcej informacji na stronie na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

             

          • INFORMACJA DO NAUCZYCIELI, UCZNIÓW I ICH RODZICÓW NA TEMAT PRZYGOTOWANIA SZKOŁY DO CZASOWEGO JEJ FUNKCJONOWANIA W ZWIĄZKU Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁNIEM I ZWALCZANIEM COVID - 19.

          • INFORMACJA DO NAUCZYCIELI, UCZNIÓW I ICH RODZICÓW NA TEMAT PRZYGOTOWANIA SZKOŁY DO  CZASOWEGO JEJ  FUNKCJONOWANIA W ZWIĄZKU Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁNIEM I ZWALCZANIEM COVID - 19.

             W związku z nową sytuacją, obligującą szkoły do kształcenia na odległość, nasza placówka także dostosowała pracę do obowiązujących wymogów. Aby cały proces przebiegał prawidłowo szkoła spełniła wytyczne MEN, które pozwolą uregulować organizację zajęć edukacyjnych. Dotyczyły one głównie:- Sprawdzenia czy posiadamy wzajemny kontakt z nauczycielami-uczniami-rodzicami (zarówno za pośrednictwem Internetu i jak i telefonów).- Nauczyciele przygotowali zdalną realizacje programów nauczania poprzez wykorzystanie np.  komunikatorów, grup społecznościowych, poczty elektronicznej, platform edukacyjnych, dziennika elektronicznego. - Nastąpiła analiza możliwości zdalnej realizacji tygodniowego/semestralnego rozkładu zajęć dla poszczególnych klas i oddziałów z uwzględnieniem jego modyfikacji. - Uwzględniono w pracy zdalnej różne potrzeby edukacyjne uczniów, w tym potrzeby uczniów wynikające z  ich niepełnosprawności.- Przygotowano możliwości zdalnego monitorowania i oceniania postępów uczniów. Modyfikacja wewnątrzszkolnych systemów oceniania nastąpi po wejściu w życie nowego rozporządzenia.-Poniżej przedstawiamy opracowanie informacje dla nauczycieli, uczniów, ich rodziców o kształceniu na odległość w szkole, z uwzględnieniem higieny pracy uczniów i nauczycieli oraz zasad bezpieczeństwa w sieci*oraz -Informacji dla rodziców o tym: jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu, jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą, a także jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci**.

            *Zasady kształcenia na odległość z zachowaniem higieny i bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli oraz bezpieczeństwa w sieci.

            Dla porządku zamieszczamy definicję R. Nagórskiego. Według niego „Edukacja na odległość oznacza takie prowadzenie procesu kształcenia, w którym w istotny sposób uwzględnia się znaczący dla tego procesu brak bezpośredniego kontaktu ucznia z nauczycielem i innymi kształcącymi się – poprzez zastosowanie specyficznej organizacji kształcenia, w której kluczowe znaczenie mają:- specjalnie przygotowane materiały i pomoce dydaktyczne, do wykorzystania w procesie uczenia się,- odmienne niż w tradycyjnym kształceniu szkolnym sposoby komunikowania się ucznia z nauczycielem i monitorowania przez nauczyciela procesu uczenia się, a także inne sposoby kontaktowania uczących się między sobą,- jak również odpowiednia obsługa tego kształcenia i administrowanie nim.”

            Zasady pracy nauczyciela regulują przepisy prawne. Dodatkowo w sytuacji obecnej czyli pracy zdalnej ważne jest okazanie wzajemnego szacunku, życzliwości i przestrzegania ustalonych form i godzin kontaktów z nauczycielami. Uporządkuje to i usprawni pracę między całym zespołem nauczającym oraz uczniami.

            Choć nowy sposób uczenia się odbywa się elastycznie, w dogodnym miejscu, czasie i tempie to istnieje obawa co do umiejętności samodzielnego uczenia się. Wymaga również od naszych uczniów ogromnej samodyscypliny. Łatwiej będzie uzyskać pozytywne efekty nauczania jeśli spełnimy uniwersalne wytyczne co do higienicznego trybu życia. Uczenie się jest pracą związaną ze znacznym wysiłkiem umysłowym i powoduje zmęczenie. Dlatego uczeń powinien pracować w odpowiednich warunkach. Ważna jest odpowiednia pozycja ciała, musi mieć właściwie oświetlone miejsce pracy. Silne i szybkie zmęczenie powodują również czynniki rozpraszające uwagę, czyli hałas, brak świeżego powietrza, zbyt wysoka lub niska temperatura itp. Niewłaściwa pozycja ciała przy uczeniu się, korzystaniu z komputera, oglądaniu TV jest szczególnie niebezpieczna dla dzieci. Prowadzi ona najczęściej do wad postawy.

            Uczeń powinien:-spać ponad 9 godzin np.21.30 – 7.00- przed snem przewietrzyć sypialnię- nie zapominać o porannej gimnastyce- spożywać regularne i zbilansowane posiłki nie zapominając o śniadaniu- zachować codzienne wymogi higieny osobistej, nie zapominając o myciu zębów- odpoczywać po wykonanej pracy, ale nie przy komputerze tylko poprzez aktywną zabawę- pomagać w wykonywaniu obowiązków domowych- pamiętać o swoich zwierzętach (obecnie spacery tylko w obecności rodzica, chyba, że mają własne podwórko)- nauka po 21 nie przynosi dobrych efektów- nie bądźcie telemaniakami i rozsądnie korzystajcie z komputera (teraz jest to szczególnie ważne).

            Zasady bezpieczeństwa w Internecie dla uczniów-  Nie podawaj niepotrzebnych danych na portalach społecznościowych np. Facebooku.- Nie wrzucaj prowokujących zdjęć na swój profil w Internecie.-  Zabezpiecz swój profil tak, aby tylko znajomi mogli oglądać Twoje posty i zdjęcia.-  Stosuj bezpieczne hasła, czyli takie które: zawierają małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne (takie jak @, !),  są odpowiednio długie np. 8-znakowe,  nie zawierają powszechnie używanych słów.-  Korzystaj z trybu incognito przeglądarek Internetowych na komputerach, dostępnych publicznie np. w szkole.-  Czytaj uważnie wszelkie komunikaty i odpowiadaj na nie świadomie.-  Wpisuj uważnie adresy stron Internetowych. Każda najdrobniejsza pomyłka w adresie strony może Cię przekierować na fałszywą stronę z niebezpiecznym oprogramowaniem.-  Uważaj na tzw. phishing, czyli strony, które próbują wyłudzić od Ciebie informacje. Nigdy nie podawaj bez potrzeby swoich danych.-  Ignoruj wiadomości typu „Wygrałeś tablet!” – coś co brzmi zbyt dobrze, nie jest prawdą!-  Nie wchodź na nieznane i podejrzane strony Internetowe.-  Stosuj oprogramowanie antywirusowe np. Kaspersky Antywirus, Norton Security.-  Pozostaw włączoną zaporę sieciową oraz program Defender w systemie Windows.-  Aktualizuj system operacyjny i programy.- Wykonuj kopie zapasowe ważnych danych np. na pamięci pendrive.Uwaga! Wykorzystuj do nauki tylko strony polecane przez nauczycieli i komunikuj się z nimi według zasad określonych przez danego nauczyciela. Nie kopiuj zadań od innych. Teraz masz mnóstwo czasu na samodzielną pracę.

              **Jak organizować dzieciom warunki do pracy w domu. Motywować i wspierać dzieci do systematycznej nauki oraz dbać o ich bezpieczeństwo w Internecie

            Każde dziecko jest inne i inne metody będą się sprawdzać przy wspieraniu jego motywacji do nauki.Jest kilka uniwersalnych kroków, które możecie jako rodzice wprowadzić w życie waszej pociechy:- dobra organizacja czasu nauki, przyda się tu stabilny harmonogram i dbałość o czas tylko dla siebie- pomóżmy dziecku zabrać się do lekcji, najlepiej będzie aby robiło to o stałej porze- miejsce do lekcji musi być ciche, gdzie będzie można się skoncentrować i nic nie będzie rozpraszało- w tle nie może być włączony telewizor- odrabianie lekcji warto rozpocząć od najtrudniejszego zadania, kiedy jest się jeszcze wypoczętym- wskazane jest również dzielenie dziecku materiału na mniejsze partie z zachowaniem przerw- przeciętnie dziecko z klasy pierwszej jest się w stanie skupić 15 minut a uczeń klasy trzeciej 30 minut- przerwy należy robić też wtedy gdy dziecko ma problemy z koncentracją uwagi i jest zmęczone- ważna jest systematyczność- zdarza się, że dziecko nie wie jak zabrać się do zadania, postarajcie się spokojnie mu je wytłumaczyć- nie wyręczajcie dziecka w pracy- podkreślajcie znaczenie nauki w życiu człowieka- doceniajcie pracę i samodzielność swojego dziecka- stosujcie pochwały i wzmocnienia, podkreślajcie sukcesy zamiast braków

            Podsumowując- Pamiętajmy, nawet najlepsze metody i najbardziej usilne prośby mogą zawieść, jeśli sami nie będziemy dawali dziecku przykładu własnym postępowaniem. To od nas dorosłych zależy, czy nauczy się ono systematycznej pracy i obowiązkowości. Wiele dzieci ma trudności z motywacją do nauki, bo zamiast wykonywać zadania szkolne wolałoby robić coś zupełnie innego. Rodzice powinni dostarczyć motywacji i stwarzać odpowiednie warunki do nauki. Zacząć należy od uświadomienia dzieciom, że zdaniem rodziców, szkoła i postępy w nauce są czymś bardzo ważnym. Choć wiele dzieci zajmuje buntowniczą postawę, tak naprawdę liczą się z opinią rodziców i chcą ich zadowolić. Jeżeli rodzice mówią, że nauka jest ważna, to dzieci również tak uważają. Jeśli natomiast wyrażają się lekceważąco o szkole i nauczycielach, to nie powinno ich zaskoczyć, że dzieci będą powtarzać to samo.

            Teraz Wasze dzieci spędzają więcej czasu przy różnego rodzaju komunikatorach. Zadbajcie o to by praca przy komputerze czy też tablecie była nie tylko pożyteczna ale również bezpieczna. Nie zapominajmy więc o podstawowych zasadach takich jak:- plecy dziecka powinny być wyprostowane i przylegać do oparcia krzesła;- przedramiona ugięte pod kątem zbliżonym do kąta prostego, powinny opierać się o brzeg biurka;- dłonie powinny być prawidłowo ułożone na klawiaturze;- wzrok użytkownika komputera powinien być skierowany na wprost, a odległość twarzy od monitora to od 40 do 80 cm (w zależności od wielkości monitora);- monitor powinien być odchylony nieznacznie do tyłu

            Bezpieczeństwo dzieci w Internecie- Używaj narzędzi kontroli rodzicielskiej- Naucz dziecko, aby nie ujawniało w sieci informacji mogących je zidentyfikować- Prowadź otwarty dialog, odpowiadając dziecku na nurtujące go pytania- Ustal warunki korzystania z Internetu-  Bądź dobrym przykładem - Natychmiast zgłaszaj przypadki stalkingu i cyberprzemocy

          • INFORMACJA DO UCZNIÓW

          • INFORMACJA DO UCZNIÓW, RODZICÓW I NAUCZYCIELI O SPOSOBIE I TRYBIE REALIZACJI ZADAŃ WYNIKAJĄCYCH ZE SZCZEGÓŁOWYCH ROZWIĄZAŃ WYNIKAJĄCYCH Z CZASOWEGO OGRANICZENIA FUNKCJONOWANIA SZKOŁY  W ZWIĄZKU Z ZAPOBIEGANIEM, PRZECIWDZIAŁANIEM I ZWALCZANIEM COVID  - 19  Działając na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej, od dnia 25 marca 2020 r. do dnia wyznaczonego przez MEN, nasza szkoła dostosowała realizację zadań związanych z innym sposobem kształcenia  i  zastosowaniem ich w okresie jej czasowego funkcjonowania.W związku z tym ustalono:Nowy plan zajęć i tygodniowy zakres treści nauczania do realizacji w poszczególnych klasach.Nastąpiło równomierne obciążenie uczniów w określonych dniach tygodnia.Zróżnicowano zajęcia w każdym dniu i wdrożono naprzemienne łączenie zajęć.Uwzględniono możliwości psychofizyczne uczniów co do wysiłku intelektualnego.Dostosowano ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć.

            Ponadto ustalono sposób monitorowania wiedzy i postępów w nauce oraz informowania uczniów i rodziców o tym poprzez dziennik Librus (jako główne źródło informacji), stronę Internetową szkoły, telefony i maile. Dodatkową informację zawiera  instrukcja jak postępować w przypadku pobierania i wysyłania prac domowych przez uczniów.Jako sposób dokumentowania realizacji zadań ustalono dziennik elektroniczny Librus.Zapewniono możliwość uczniom i rodzicom do konsultacji z nauczycielami prowadzącymi zajęcia (dziennik elektroniczny Librus, adresy mailowe nauczycieli)Po analizie informacji od nauczycieli ustalono, iż materiały do e-nauczania mogą pochodzić z następujących źródeł:- e.podręczniki.pl i adresy pochodzące ze strony MEN- sprawdzone programy z radiofonii i telewizji- inne materiały wskazane przez nauczycieli- aktywności uczniów proponowanej przez nauczyciela- wykorzystania środków komunikacji elektronicznej zapewniających wymianę informacji między uczniem – nauczycielem – rodzicem.  Nowy tygodniowy plan zajęć

            Klasy „O” a, „O” b , „O” c – otrzymują codziennie od poniedziałku do piątku, do godziny 9.00 nową partię materiału dostosowaną do nauczania zdalnego. Zgodną z blokiem programowym na ten etap edukacyjny. Klasa „O” a i c pobierają materiały przez stronę Internetową szkoły, klasa „O” b poprzez dziennik Librus.Rodzice w ustalonej przez wychowawców formie odsyłają informację o wykonanych zadaniach i ewentualnych trudnościach.

            Klasy I- IIIPrzekazywanie wiedzy:Rodzice otrzymują codziennie od poniedziałku do piątku, do godziny 9.00 nową partię materiału dostosowaną do nauczania zdalnego ( dziecko może nie poradzić sobie samo). Zgodną z blokiem programowym na etap edukacyjny klas I - III. 

            Plan pracy zdalnej uwzględnia wszystkie edukacje przewidziane planem zajęć szkolnych dla poszczególnych klas. Zadania z j. angielskiego  wysyłane będą w poniedziałek, z religii w piątek. Zadania  z danego przedmiotu nie powinny zabierać uczniowi więcej niż 20 minut w klasie I i analogicznie wydłużać w klasach II i III do 45 minut. Materiały dydaktyczne związane z nauczaniem wf- u, muzyki oparte są głównie na filmikach edukacyjnych, grach interaktywnych, eksperymentach.Ocenianie:Ocena odbywa się  na podstawie aktywności i  pisemnych zadań domowych.W planie  pracy zaznaczany jest rodzaj pracy, która będzie poddana ocenie oraz termin jej oddania.Ocenianie odbywa się  nie częściej, niż 2 lub 3 razy w tygodniu.W czasie nauczania zdalnego nie wystawia się ocen niedostatecznych.Rejestrowaniu osiągnięć i postępów uczniów służą: zadania przekazane zdalnie, zeszyty uczniów, karty pracy, prace plastyczno-techniczne.Egzekwowanie:W umówionym terminie uczniowie przesyłają prace na wskazany adres mailowy nauczyciela.Nauczyciel tworzy tabelę z wykazem realizacji prac domowych poszczególnych uczniów na dany tydzień (lub miesiąc) i przechowuje ją do  wglądu. Prace pisemne, karty pracy oraz prace plastyczno-techniczne przechowywane są przez nauczyciela w specjalnie utworzonym do tego celu folderze.

            Klasy IV- VIIIZadania do realizacji w danym dniu wysyłane są do każdej z  klas codziennie do godz. 9.00 przez nauczycieli mających  w tym terminie zajęcia. Nauczyciel, który przesyła dostosowany zakres materiału, pozostaje w kontakcie z uczniami  do godziny 13.00.

            Dzień tygodnia Przedmioty do realizacji z rozbiciem na dni tygodnia i dostosowaniem do klasponiedziałek język polski, geografia, plastyka, muzyka, WDŻwtorek matematyka, historia, język angielski, chemia, religiaśroda język polski, wychowanie fizyczne, przyroda, technika ,biologiaczwartek matematyka, język angielski, WOS, EDB, doradztwo zawodowepiątek język polski, wychowanie fizyczne, fizyka, język niemiecki, religiaUWAGA! – nie wszystkie przedmioty obowiązują każdą klasę. Uczeń wybiera tylko te zajęcia, które posiadał w dotychczasowym planie lekcji.

            Ocenianie:Ocena odbywa się  na podstawie zasad ustalonych przez nauczyciela danego przedmiotu.Egzekwowanie:Każdy nauczyciel wysyła zadania do uczniów przez zakładkę zadania domowe.Uczniowie odsyłają prace do nauczycieli  w wyznaczonym przez nich terminie (w  zadaniach domowych zaznaczają termin wysłania). Nauczyciel nie musi sprawdzać wszystkich prac, może wybrać do sprawdzenia dowolna ilość z każdej klasy. Przy sprawdzonych pracach trzeba podać uczniowi informację zwrotną co zrobił dobrze a co wymaga korekty.Szkoła zastrzega, iż może nastąpić modyfikacja planu i niektórych treści programowych w sytuacji kiedy nauczyciele dostrzega taką potrzebę.

          • Librus

          • Drodzy Państwo w razie problemu z zalogowaniem się do librusa prosimy kontaktować się  z Panem Markiem Gorczyńskim   drogą mailową  m.gorczynski@spserock.pl

          • Drodzy uczniowie!

          • Drodzy uczniowie!

            Zawieszenie zajęć to nie jest dla Was czas ferii. Jest to okres kwarantanny, który ma ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

            Nie możemy powielać włoskiego błędu. Tam duża cześć młodzieży potraktowała brak zajęć jako okazję do zabawy i spotkań towarzyskich, przyczyniając się do lawinowego przyrostu zakażeń.

            Powinniście zastosować się do zaleceń i ograniczyć do minimum kontakty z innymi ludźmi, także przyjaciółmi a nawet krewnymi.

            Ten czas nie będzie dla Was czasem wolnym, lecz czasem pracy zdalnej. Nauczyciele będą komunikować się z Wami przez Librusa, polecać przeczytanie danego zakresu materiału, zadawać prace oraz rozliczać z ich wykonania. Jest to jedyna możliwa forma kontaktu z Wami.  Waszym obowiązkiem będzie śledzenia komunikatów i wiadomości zamieszczanych na Librusie i wykonywanie zleconych prac. Jeśli natraficie na jakieś trudności z wykonaniem zadań kontaktujcie się z nauczycielami, proście o wyjaśnienie.

            Mam nadzieję, że już niedługo spotkamy się w szkole!

                                                                                                                                                           

            Małgorzata Szczerba

             

          • Szanowni Państwo!

          • Szanowni Państwo!

            Zawieszenie zajęć dla uczniów to nie czas ferii. Jest to okres kwarantanny, który ma ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

            Nie możemy powielać włoskiego błędu. Tam duża cześć młodzieży potraktowała brak zajęć jako okazję do zabawy i spotkań towarzyskich, przyczyniając się do lawinowego przyrostu zakażeń.

            To Państwo musicie zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci i ograniczyć do minimum ich kontakty z innymi ludźmi, także przyjaciółmi a nawet krewnymi.

            Ten czas nie będzie dla nich czasem wolnym, lecz czasem pracy zdalnej. Nauczyciele będą komunikować się z nimi przez Librusa polecać przeczytanie danego zakresu materiału, zadawać prace oraz rozliczać z ich wykonania. Jest jedyna możliwa forma kontaktu z uczniami. Uczniowie mają obowiązek śledzenia komunikatów i wiadomości zamieszczanych na Librusie i wykonywania zleconych prac.

            Małgorzata Szczerba

          • Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

          • Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych

            11.03.2020

            Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

            Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

            Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

            Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem: 

            • poradni psychologiczno-pedagogicznych;
            • specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych;
            • młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych;
            • przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej;
            • szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich;
            • szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

            Dyrektorze,

            • zajęcia w Twojej szkole, przedszkolu, placówce będą zawieszone na 2 tygodnie;  
            • 12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze;
            • od 12 marca br. uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzą do szkół;
            • poinformuj uczniów, rodziców i kadrę pedagogiczną o tym, jak będą wyglądały kolejne dni;
            • od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy;
            • poinformuj niezwłocznie rodziców i nauczycieli o ograniczeniu funkcjonowania placówki. Wykorzystaj do tego dziennik elektroniczny lub inne środki komunikacji z rodzicami i nauczycielami. Wywieś informację o zawieszeniu zajęć w widocznym miejscu;
            • możesz poprosić nauczycieli o to, aby przygotowali materiały dydaktyczne do samodzielnej pracy uczniów w domu. Ministerstwo Edukacji Narodowej przekaże informacje dotyczące e-materiałów, z których mogą korzystać uczniowie i nauczyciele;
            • w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, w placówkach kształcenia ustawicznego oraz w centrach kształcenia zawodowego zawieszenie zajęć dotyczy również zajęć realizowanych w ramach praktycznej nauki zawodu;
            • uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami nie uczęszczają do szkoły. Realizują jednak przygotowanie zawodowe u pracodawcy na dotychczasowych zasadach;
            • od 16 marca br. będą zawieszone zajęcia realizowane w ramach turnusów dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników;
            • śledź na bieżąco komunikaty Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju. Sprawdzaj również komunikaty wysyłane przez System Informacji Oświatowej.

            W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nauczycielom pozostającym w gotowości do pracy przysługuje wynagrodzenie ustalone na podstawie Kodeksu Pracy (art. 81 § 1).

            Rodzicu,

            • ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
            • zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
            • jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
            • przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
            • rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
            • śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

            Uczniu,

            • pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
            • przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
            • odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
            • przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.

            Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki

            Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.   

            Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu następujących rozwiązań:

            • dziennik elektroniczny;
            • strona internetowa szkoły, przedszkola, placówki oświatowej;
            • mailing do rodziców, a w przypadku uczniów starszych wysyłanie materiałów bezpośrednio do młodzieży.

            Na platformie Ministerstwa Edukacji Narodowej epodreczniki.pl udostępniliśmy e-materiały do wykorzystania przez nauczycieli lub do samodzielnej nauki przez uczniów. Epodręczniki.pl to biblioteka bezpłatnych, sprawdzonych, zgodnych z aktualną podstawą programową materiałów edukacyjnych.

            Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

            • Często myj ręce przy użyciu mydła i wody.
            • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywaj usta i nos. Zachowaj co najmniej metr odległości od osób, które kaszlą i kichają.

             

            Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus

            Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!

            Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.

            Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej

          • Piłka Siatkowa – Zawody Gminne „Dzieci”

          • Piłka Siatkowa – Zawody Gminne „Dzieci”

            W sobotę na Hali PZSP odbyły się Gminne Zawody w Piłce Siatkowej w Kategorii „Dzieci” dziewcząt i chłopców w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

            Mecze odbywały się na dwóch boiskach.

            Zawody dla naszych zawodników zakończyły się:

            Dziewczęta II miejsce

            Chłopcy I miejsce

            Nauczyciele WF

          • Tenis Stołowy – zawody międzypowiatowe - Dziewczynki- Dzieci

          • Tenis Stołowy – zawody międzypowiatowe - Dziewczynki- Dzieci

            Uczennice naszej szkoły w poniedziałek 9 marca reprezentowały powiat legionowski na zawodach międzypowiatowych w tenisa stołowego.

            Skład naszej tenisowej drużyny to: Julia Szulakowska, Julia Tylka, Alicja Solmińska.

            Dziewczęta po trudnych i zaciętych meczach uplasowały się jako III drużyna.

             

            Nauczyciele WF

          • Tenis stołowy – zawody powiatowe

          • Tenis stołowy – zawody powiatowe

            W dniu dzisiejszym tj. 5.03.2020r., chłopcy uczestniczyli w powiatowych zawodach w tenisa stołowego w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

            Zawody odbywały się w Serocku, na Hali PZSP, zgłosiło się 6 drużyn. Organizatorem zawodów była szkoła w Serocku, natomiast koordynatorem nasz doświadczony nauczyciel Pani Barbara Klik.

            Drużyna naszych chłopaków wywalczyła II miejsce.

            Wspaniały wynik. Brawo!

             

            Nauczyciele WF

          • „Akademia Bezpiecznego Puchatka”

          •  

            W roku szkolnym 2019/2020 uczniowie klas pierwszych z naszej szkoły realizowali kolejną edycję programu edukacyjnego „Akademia Bezpiecznego Puchatka” pod patronatem Komendy Głównej Policji.

            Głównym celem programu było wdrożenie uczniów do przestrzegania bezpieczeństwa na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Od września 2019 roku pod okiem wychowawców dzieci uczestniczyły w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa, w oparciu o  starannie opracowane materiały edukacyjne. Z zaangażowaniem wypełniały karty pracy otrzymane od organizatorów.

            Program kształtował u dzieci postawy odpowiedniego zachowania się w sytuacjach dla nich niecodziennych, trudnych oraz uczył właściwej reakcji na zaistniałe zagrożenia życia codziennego.

            Program zakończył się wypełnieniem przez uczniów Wielkiego Testu Bezpieczeństwa, uczniowie otrzymali dyplomy, szkoła uzyskała  certyfikat potwierdzający udział w XI edycji programu edukacyjnego. Wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy.

             

            Koordynator programu

            Agnieszka Nasiadka

             

          • Ach te lodowisko…

          • Ach te lodowisko…

                            W piątek, 28 lutego 2020r. klasa 5c odbyła niezapomnianą lekcję WF na lodowisku w Legionowie.

            Wszyscy bardzo chętnie założyli łyżwy i ruszyli na lód. Chęci na jazdę były ogromne. Niektórzy łyżwy mieli po raz pierwszy  na nogach.

            Było wiele uśmiechu, zmęczenia, bólu nóg, upadków, nie mniej jednak wszyscy byli zadowoleni z „jedynej” w swoim rodzaju lekcji WF. J

             

            Wychowawca  Justyna Łyszkowska

          • Tenis Stołowy – Gmina

          • Tenis Stołowy – Gmina

            W sobotę 29.02.20r. uczniowie naszej szkoły brali udział w gminnych zawodach w tenisa stołowego w kategorii Młodzież – dziewcząt i chłopców. Zawody odbyły się w Serocku, na Hali PZSP.

            Rozgrywki były dla nas bardzo pomyślne. Plan został zrealizowany, dzięki walce ducha podczas gry naszych uczniów, którzy spisali się bardzo dobrze.

            Chłopcy byli bezkonkurencyjni – wygrali wszystkie mecze.

            Dziewczęta rozgrywki zakończyły z jedną porażką.

            Wyniki sobotnich zmagań:

            Dziewczęta II miejsce

            Chłopcy I miejsce

            Chłopcy jadą reprezentować Gminę w zawodach powiatowych.

             

            Nauczyciele WF