Święto Patrona Szkoły to wydarzenie łączące całą społeczność szkolną, zarówno uczniów rozpoczynających swoją przygodę ze Szkołą Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Serocku, jak i tych, którzy już za parę miesięcy opuszczą mury szkoły.
Najważniejszym dniem w szkolnym kalendarzu nie jest dzień zakończenia czy rozpoczęcia roku szkolnego, ale właśnie Święto Patrona Szkoły. Dlaczego? Ponieważ jest to dzień, w którym dużo mówi się o Mikołaju Koperniku, ale z wielkim szacunkiem dla wielkiego astronoma. Patronuje on szkole od 46 lat. Jak podkreślali uczniowie prowadzący uroczystość to także święto całej społeczności szkolnej: dyrektorów, nauczycieli, uczniów, pracowników obsługi i administracji. Stąd podniosła atmosfera, odświętny strój, lekkie podenerwowanie, obecność gości, duma malująca się na twarzach nauczycieli
i uczniów.
21 lutego 2019 roku o godzinie 9.00 na szkolnej sali gimnastycznej rozpoczęły się uroczyste obchody. Para prowadzących krótko przypomniała historię szkoły, bowiem jest ona bardzo ciekawa. Kolejnym punktem było przemówienie Dyrektora Szkoły – pani Krystyny Affek, która przywitała zaproszonych na uroczystość gości, jak również swoich pracowników, nauczycieli i oczywiście uczniów.
Z okazji Święta Patrona Szkoły w ostatnich tygodniach odbyło się wiele działań popularyzujących sylwetkę astronoma, w które byli zaangażowani wszyscy uczniowie szkoły. Uczniowie młodszych klas stworzyli prace plastyczne przedstawiające patrona szkoły i laurki z okazji jego urodzin, zaś uczniowie klas starszych wzięli udział w konkursie wiedzy o Mikołaju Koperniku oraz przygotowali prezentacje multimedialne przybliżające życie i działalność naukową wielkiego mistrza. Właśnie tego dnia nastąpiło podsumowanie wyników konkursów.
Następnie głos zabrał Pan Krzysztof Łukawski z Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora
w Pułtusku, który wygłosił wykład o Polsce w czasach Mikołaja Kopernika.
Kolejnym punktem obchodów Święta Patrona była część artystyczna przygotowana przez polonistkę Panią Wiolettę Chmielewską wraz z grupą młodzieży. Uczniowie klasy 8 a: Zofia Szachna, Karol Szachna, Michał Jeż, Albert Taperek, Jakub Cielenkiewicz, Julia Zyśk, a także uczennica klasy 8 c: Klaudia Kułakowska, oraz uczeń klasy III b gimnazjum – Gustaw Klyszcz, zaprezentowali skecz nawiązujący do odkrycia dokonanego przez Mikołaja Kopernika. Wszyscy przenieśliśmy się w czasie i zajrzeliśmy do pracowni wielkiego mistrza. Uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście przez chwilę stali się widzami, którzy oglądając najnowsze wydanie wiadomości z kraju i ze świata byli świadkami jak na ich oczach dokonuje się wielki przewrót w dziedzinie astronomii. Grupa dziennikarzy zgromadzona na toruńskim rynku przeprowadziła wywiad z wielkim mistrzem. Ten zaś został przedstawiony z przymrużeniem oka – biegający w bluzie po swoim mieszkaniu, w szale twórczym, tańczący w pracowni pogrążonej w chaosie. Spektakl niósł sporo humoru, bo to Święto ma na celu przybliżyć postać mistrza Mikołaja.
To uczniowie tworzą szkołę, zatem Święto Patrona to moment by pokazać tych najlepszych, zasłużonych, którzy są wizytówką naszej szkoły. Najbardziej pracowici, sumienni, wytrwali i utalentowani mieli swoje pięć minut. Właśnie tego dnia miała miejsce gala wręczenia statuetek, popularnie zwanych ,,kopernikówkami’’. Ta część uroczystości została poprowadzona przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego: Angelikę Przybyszewską i Gustawa Klyszcza. Był to długo wyczekiwany punkt programu, szczególnie przez osoby nominowane. Najlepszy matematyk, polonista, historyk, przyrodnik, informatyk, fizyk/chemik, artysta, religioznawca, sportowiec, poliglota - w tych kategoriach zostały przyznane nagrody. Łzy wzruszenia, okrzyki radości, niekończące się brawa towarzyszyły wręczaniu statuetek.
Szkoła to nie tylko budynek, instytucja, obowiązek, to przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą. Dlatego też był to dzień podziękowań ze strony uczniów dla obu pań dyrektor, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji.
Jak podkreślali uczniowie prowadzący uroczystość: uczęszczanie do szkoły im. Mikołaja Kopernika to zobowiązanie. ,,My uczniowie zobowiązujemy się uczyć, dążyć do doskonałości, tak jak nasz patron.
To on jest dla nas wzorem odwagi i wytrwałości’’ – mówili.
Wioletta Chmielewska